10 Ocak 2012 Salı

Ekmek Dolması

HAFTANIN YEMEKLERİ-25

Herkese merhaba,

İyi haftalar...

Geldi, geliyor derken razamanı nerdeyse bitirdik...

Anneciğimin özellikle ramazanlarda yaptiği yöresel bir lezzeti paylaşmak istiyorum bugün sizlerle...

Basit, pratik bir o kadar da lezzetli...

Denemenizi şiddetle tavsiye ederim :))))))

Ekmek Dolması
 

(Ekmek dolması Ege Bölgesinin özellikle Ödemiş ve Tirenin meşhur yemeğidir. Fırınlarda özellikle ekmek dolması yapmak için ekmekler satılır. Bu ekmekler yuvarlak olur.  Ve alınan gün yapılmaz genellikle. Ekmek bayatlatılır, bir kaç gün sonra yapılır.)
 
Malzemeler:

1 adet orta boy yuvarlak ekmek (3 ekmek büyüklüğünde)
250 gr. kıyma
2 adet büyük baş soğan
3-4 yemek kaşığı tereyağı
1 demet maydanoz
1 yemek kaşığı biber salçası
tuz, karabiber, pul biber

Yapılışı:

Önce ekmeğin üzerinden kapak şeklinde kesiyoruz. Ekmek biraz bayatlamış olursa içini daha rahat boşaltabiliriz. İç kısmını elimizle oyarak tamamen boşaltıyoruz. Diğer tarafta bir tencerede yağı eritiyoruz ve çok ince kıyılmış soğanları, tuz ilavesiyle sararıncaya kadar kavuruyoruz. Sonra üzerine kıymayı ilave edip, suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Bu arada salçayı, pul ve karabiberi de içine ilave edip, en son çok ince kıyılmış maydanozunu da katıp, ocağın altını kapatıyoruz.

Daha önceden çıkardığınız ekmek içlerini de bu kıymalı harca karıştırıp, içini boşalttığımız ekmeğin içine iyice dolduruyoruz. Ekmeğin kapağını da üzerine kapatıp, eritilmiş tereyağıyla ekmeğin her tarafını yağlıyoruz. Büyükçe geniş bir tencerenin içine 7-8 su bardağı su koyup, tencerenin üzerine de bir süzgeci (tencerenin içine düşmeyip, tam üstünde kalacak büyüklükte olacak) yerleştirip, ekmeği üzerine oturtuyoruz. Buharlama yöntemiyle tahminen 30 ila 45 dakika arasında suyu çekene kadar pişiriyoruz. 

Tencereye uygun süzgeç yoksa tencereye konulan su miktarını azaltıp tencerenin dibine 2 çatal koyup üstüne ekmeği oturturuz. Kıyma yerine kuşbaşı et kullanılabilir. Hatta evde haşlanmış nohutunuz varsa o da ilave edilir.

Annem ekmeğin üzerine yoğurt döküp üzerine tıpkı mantıda olduğu gibi yağda eritilmiş pul biber ve salçalı sos döker. Ben bu şekilde daha çok seviyorum. Bu şekilde internetten bir fotograf bulamadım ama inanın mutlaka denemeniz gereken bir lezzet :)))))


0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...